Příští program

Leoš Janáček (1854-1928) – věhlasný i nedoceněný génius, nebo moravský ‚bláznivý podivín‘ světové proslulosti

I když se narodil již v roce 1854 a generačně se řadí k Antonínu Dvořákovi či Zdeňku Fibichovi, jeho dílo patří k tomu nejprogresivnějšímu a nejosobitějšímu, co přinesla evropská hudba 20. století. A sám Janáček se řadí k jejím nejvýznamnějším tvůrčím osobnostem. Je ceněn především pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby moravských regiónů Slovácka a Lašska, odkud pocházel. Jí zůstal věrný po celý život.

Přestože znalcům bylo záhy jasné, že Janáček ve svém díle vytváří výjimečnou uměleckou hodnotu, na uznání si musel počkat. Teprve uvedení opery ‚Její pastorkyňa‘ v roce 1904, nadšeně přijaté brněnským publikem, znamenalo první skutečné ocenění. K její pražské premiéře dochází až v roce 1916, otevře však Janáčkovi dveře do celého světa. Pod názvem ‚Jenůfa‘ zaznamenala úspěch ve Vídni, v Německu a v roce 1924 v New Yorku. A Janáček od roku 1916 složil další úspěšné opery – ‚Výlety pana Broučka‘, ‚Věc Makropulos‘, ‚Káťa Kabanová‘ a ‚Příhody lišky Bystroušky‘, které dodnes dobývají s velkým úspěchem světové hudební scény. Z orchestrálních děl vynikají originalitou ‚Sinfonietta‘, symfonická báseň ‚Taras Bulba‘ a slavná ‚Glagolská mše‘, z klavírních skladeb byla v roce 1926 v Berlíně nadšeně přijata světová premiéra ‚Concertina‘. Na vrcholu slávy a tvůrčích sil v roce 1928 zemřel Leoš Janáček náhle na zápal plic.

Termín: 26. duben 2018

Vstupné pro nečleny spolku bylo stanoveno na 100,- Kč