Příští program

Zuřivý reportér Egon Erwin Kisch (1885-1948)
Kisch byl pražský německy píšící novinář a spisovatel židovského původu, zakladatel moderní literární reportáže 20. století jako samostatného literárního žánru. Také byl mužem mnoha tváří - kosmopolitou a světoběžníkem, v převleku za muslima podnikl pouť do Mekky, v Dánsku se učil klaunem, pracoval jako potápěč. I když byl přesvědčením komunistou, ve svých reportážích se držel kréda: ‚Reportér nemá tendence, nemá co ospravedlňovat a nemá stanoviska‘. Své pronikavé realisticky psané reportáže shrnul do knih ‚Temnou Prahou‘, ‚Zapovězené lokály‘, ‚Prašná brána‘, ‚Pražský pitaval‘, ‚Tržiště senzací‘, ‚Zuřivý reportér‘, ‚Americký ráj‘, ‚Přistání v Austrálii‘, ‚Objevy v Mexiku‘ aj. Podle jeho námětu byl natočen němý film ‚Pasák holek‘, první český zvukový film ‚Tonka Šibenice‘ a film ‚Aféra plukovníka Redla‘. Od října 1940 žil E. E. Kisch v exilu v New Yorku a v Mexiku, v roce 1946 se vrátil do Prahy již těžce nemocen a zde začátkem roku 1948 umírá.
Ve spolupráci s Pražským literárním domem autorů německého jazyka si připomeneme 70. výročí úmrtí zuřivého reportéra přednáškou o jeho životě a díle. Nebudou chybět ani ukázky z jeho literární tvorby.

Termín: 9. květen 2018

Vstupné pro nečleny spolku bylo stanoveno na 50,- Kč